Teyemmümün Şartları

Teyemmüm niyet ederek , temiz toprak cinsinden bir şeye ellerini vurup yüzünü ve kollarını meshetmeye teyemmüm denir. Abdest almak veya gusül yapmak için su bulunmadığı zaman teyemmüm etmek abdest ve gusül yerine geçer.

Teyemmünün Sahih Olmasının Şartları :
1-) Teyemmümü gerekli kılacak bir özrün blunması , suyun bulunmaması , yeter kadar olmaması , su yolunda bir tehlike bulunması, suyun bir mil yaklaşık 1850m’den daha uzak olması suyun ancak içmeye yetmesi , suyun kullanma imkanının olmaması, suyun satın olması gibi sebepler teyemmümü mübah kılan mazeretlerden sayıldığı gibi bir kimsenin su kullandığı takdirde hasta olmaktan veya hasta ise hatalığının artmasından veya iyileşmesinin gecikmesinden endişe etmesi de teyemmümün yapılması için bir özür sayılır.


2-) Teyemmüm ederken niyet bulunmalıdır. Şöyle ki: teyemmüm edecek kimse elini teyemmüm edecek toprağa korken veya eline dokunan toprak ile yüzünü meshe başlarken bu işi abdestsizlikten temizlenmek namaz kılmak veya abdestsiz yapılması caiz olmayan bir ibadette bulunmak maksadıyla yapmalıdır. Böyle bir niyet olmaksızın alınan bir teyemmüm ile namaz kılınmaz.Sadece teyemmüme niyet etmek yeterli değildir. Cenaze namazı kılmak veya tilavet secdesi için yapılacak teyemmümün dışında Kur’an okumak ve mescide girmek gibi diğer şeyler için yapılan teyemmümle namaz kılınmaz. Teyemmümde niyet neyi kapsıyorsa , ancak onlar mümkünse caiz olur. Yani yapılmasın da taharet şart olmayan ibadetleri eda etmek niyetiyle yapılan teyemmümle namaz kılınamaz. Mesela kabir ziyareti yapmak ezan okumak , kamet getirmek veya hayırlı bir iş yapmak niyetiyle yapılan teyemmümler gibi.


3-) Teyemmümün yeryüzü cinsinden temiz bir şeyle yapılması , tıprak kum taş kiremit veya tuğla gibi şeylerle teyemmüm yapılır. Bunlardna biri yoksa üzerinde temiz toz olan herhangi bir şeyin üzerinde de teyemmüm yapılır. Şafilere göre teyemmüm yalnız tozu bulunan temiz bir toprak ile yapılır.
4-) Meshi elin tamamı veya çoğu ile yapmak.
5-) Yüzü ve kılları kaplayacak şekilde meshetmek.
6-) Elinin içini yere iki defa vurmak.
7-) Abdest almaya veya gusül ypamaya marıl halinde bulunmaması. Kadınlar hayız ve nifas hali devam ederken teyemmüm yapacağı gibi vücudun bir yerinden akan kanı da kesilmeden teyemmüm yapılmaz.
3- Mesh edilecek yerlerde meshe mani bir durum olmaması , mesela kollarına veya yüzüne mum veya sakız gibi şeyler yapışmış olan kimsenin önce onları gidermesi gerekir.

Teyemmümün Farzları :
1-) Niyet etmek.
2-) Ellerini temiz bir toprağa veya toprak cinsinden bir şeye iki defa vurup, birinci vuruşta yüzü , ikincisinde kolları meshetmek.

Teyemmümün Sünnetleri :
1-) Önce besmele okumak.
2-) Sırayı gözetmek
3-) Ara vermeden birbiri ardınca yapmak.
4-) Toprağa vurunca elleri evvela ileri sürmek.
5-) Sonra geri çekmek.
6-) Parmaklarını açık bulundurmak.
7-) Ellerini yerden kaldırınca eğer tozlu ise ellerini bir birine vurarak silkelemek.

Türkiye’nin en kaliteli ve huzurlu islami chat kanalında sizlerde güzel zamanlar geçirerek çok daha seviyeli bir ortamda güzel sohbetler ederek , kaliteli arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Author: Dini

Bir cevap yazın