Teravih Namazının Kılınışı

Teravih Namazı Genel Bilgi:

Teravih namazı: toplam yirmi rekattır ve kadın-erkek her müslümana Sünnet-i Müekkede’dir. Çünkü Hz. Peygamber s.a.v. teravih namazını kılmaya devam etmişlerdir. Teravih namazının cemaatle kılınması ise: Sünnet-i kifayedir.Bu Sebeple teravih namazının cemaatle kılınması : daha sevaptır. Bir cami çevresinde bulunan müslümanların tamamı , teravih namazını kendi evlerinde kılarlarsa caizdir , fakat onu cemaatle kılma sünnetini terk etmiş olurlar. Bu ise doğru değildir.

Bugün ki şekliyle ramazan ayır süresince , her gün yatsı namazından sonra yirmi rekat olarak cemaatle kılınan teravih namazı , her iki rekatta bir selam vermek suretiyle on selam ile bitirmek daha faziletlidir. Dört rekatta bir de selam verilebilir.

Sekiz , on , hatta yirmi rekatta bir selam vererek , teravih namazını kılmak da caizdir. Fakat bu mekruhtur. Teravih namazının vakti , yatsı namazının vaktidir. Yani yatsı namazı vaktinin girişi ve yatsı namazının kılınışı ile başlar , sabah namazı vaktine kadar devam eder.

Buna göre teravih namazı , yatsı namazı kılındıktan sonra kılınır. normal olarak vitir namazı , teravih namazından sonra kılınmalıdır. Ancak , herhangi bir sebepten dolayı bitir namazının , teravih namazından önce kılınmasında bir sakınca yoktur. Fakat teravih namazının , yatsı namazından önce kılınması halinde teravih , caiz olmaz. Bu durumda onu tekrar kılmak gerekir özen gösterilmelidir. Teravih namazlarını çok hızlı kıldırmak mekruhtur.

ister iki rekatta , ister dört rekatta selam verilsin : her dört rekatın bitiminde , bir süre oturup dinlenmek müstehaptır. Buna Terviha adı verilir. Bu dinlenme esnasında dileyen ” Yüce Allah’a tespih eder.” dileyen de sessiz oturur. Bu şekilde namaz arasında oturuş yalnız teravih namazının özelliğidir. Başka hiç bir namazda bu tür oturuş yoktur.

ister cemaatle , ister münferid ‘’ yalnız” olarak özel vaktinde kılınamayan teravih namazı , daha sonra kaza edilmez.

Şafiilere Göre Teravih Namazı :

Şafiilere göre teravih namazı Ramazan-ı Şerif’in sünnetlerindendir. Azı iki çoğu rekattır. Her iki rekatta bir selam verilir. Dört rekatta bir selam vermek caiz değildir.Bunun için dört rekatta bir selam veren imama uyulmaz , uyulursa iki rekatta kendisi selam verir : tekrar tekbir getirip imama uyar ” yahuy hanefilere taklid ederek de onlar gibi kılınabilir.

Author: Dini

Bir cevap yazın