Namazın Cemaatle Kılınışı

1-) İmam, kılınacak namaza , cemaat de hem kılınacak namaza hemde imama uymaya niyet eder. Örneğin , ‘‘ niyet ettim Allah rızası için bu gün ki öğlen namazının farzını kılmaya , uydum hazır olan imama” diye niyet eder.
2-) imam tekbir alınca, cemaat de onun peşinden tekbir alarak ellerini bağlar ve gizlice ” sübhaneke’yi” okuyarak susar. Diğer rekatlarda hiçbir şey okunmaz , sadece açıktan okunan namazlarda imam Fatiha’yı bitirince gizlice ” Amin” der.
3-) İmam namazların içindeki tekbirleri yüksek sesle , cemaat de imamla beraber yavaşça tekrar eder. Yalnız imam rukudan kalkarken ” Semiallahü limen hamideh” diyince cemaat de yavaşça ” rabbena leke’ı hamd der.
4-) İmam ve cemaat rukü ve secdelerde ki tespihleri tek başına kıldıkları gibi okurlar.
5-) Kılınan namaz sabah , akşa mveya yatsı namazının farzı ise imam ilk iki rekatta fatiha ve zamm-ı süreyi yüksek sesle , üçüncü ve dördüncü rekatlarda ise Fatiha’yı içinden okur.
6-) Kılınan namaz öğle ve ikinci namazının farzı ise imam bütün rekatları tek başına kıldığı şekilde eda eder : yalnız tekbirleri ve selamı yüksek sesle alır. İki ve dört rekatlı namazların oturuşlarında imam ve cemaat tek başına kıldıkları gibi ” Ettehiyyatü’yü ve gerektiğinde ” Salli barik” ve dua okurlar.

Namaz kılarken abdesti bozulan imam vakit geçirmeden burnu kanıyormuş gibi elini burnuna tutarak yerinden ayrılır ve cemaatten uygun gördüğü birini konuşmaksızın işaret ederek veya elbisesinden tutarak mihrama geçirir. Buna ” istihlal” denir. Eğer konuşursa hem kendisinin hemde cemaatin namazı bozulur. Şayet imam birini yerine geçirmezse cemaatten biri kendiliğinden öne geçebilir.

İmamın yerine geçen kimse kalben imamlığa niyet edip namazı tamamlar. İmamın kendisi de abdest alıp namazının kalanını kılar.
Eğer namazı kıldıracak olan kişi yerine geçmeden önceki imam camiden çıkmış olursa cemaatin namazı bozulur.

Author: Dini

Bir cevap yazın