Namaza Niyet Nasıl Edilmelidir

Eğer namaz kılan kişi yalnız başına kılıyorsa : farz namazarla bayram ve vitir namazlarında bunları yerine getirirken , hangi vakitler olduğunu belirlemek gerekir.
Misal ” niyet ettim Allah rızası için bugün ki sabah namazının farzını kılmaya ”
”Niyet Ettim Allah rızası için bugün ki Cuma namazının farzını kılmaya”
” Niyet ettim Allah rızası için bu gecenin vitir namazını kılmaya”
”Niyet ettim Allah rızası için bugün ki Ramazan kurban Bayramı namazını kılmaya ” diye niye edilir.
Yalnız ” farz namaza ” niyet etmek kafi değildir. Böyle bir niyetle farz namazları tayin edilmiş olmaz. Fakat hangi namaz olduğu belirkenmeksizin vaktin içinde : ” niyet ettim Allah rızası için bu vaktin farzını kılmaya” diye niyet edilmesi kafi gelir. Yalnız cuma namazı böyle değildir.: Onu vaktin farzıyla kılmak olmaz , Çünkü asıl vakit öğlenindir , cumanın değil.

Niyet ederken rekat adedini belirtmeye gerek yoktur. Kıblenin kabe olduğunu bilen birinin niyet esnasın da kabe’ye döndüğünü belirtmesi şart değildir.
Kaza namazı için ” niyet ettim Allah rızası için ilk veya son kazaya kalan namazını kılmaya şeklinde niyet edilir. Yalnız başına namaz kılan kimsenin nafile namazlarına gelince , bunlarda sadece namaza niyet etmek kafidir. İhtiyaten belirleme yapabilir.
Mesela : teravih veya sünnet namaz gibi nafile vasıflarına niyet edilir. Sünnet namazların müekked veya gayr-ı müekked olduklarını belirtmeye gerek yoktur.
Eğer namaz cemaat halinde kılınıyorsa , cemaatin yukarıda anlatılan niyetlere ilaveten ” uydum hazır olan imama ” diye de niyet etmesi kazımdır. Misal ” niyet ettim Allah rızası için bugün ki akşam namazının farzını edaya : uydum hazır olan imama ”
eğer namaz kılmakta olan kişi imam ise yukarıda geçtiği üzere hangi namazı kıldığını belirtir. Bir kimsenin erkeklere imamlık etmeye niyet etmesi şart değildir. Yalnız kılan kimseye sonra başkasının gelip uyması caizdir.
Fakat imam olan kişinin kadınlara imam olmaya niyet etmesi şarttır. Bunun için imam” ene imamun limen tebiani ben yani bana uyanlara imamım ” diye niyet etse kendisine kadınlar da uyabilirler. Aksi takdirde kadınların böyle bir imama uymaları sahih değildir.

Özetle , imamın sadece bir şekilde imamlığa niyet etmesi şarttır . O da kadınlara imamlık etmeye niyet etmesi durumudur. Cemaatin imama uymaya niyeti , imam Allahu Ekber deyip namaza başlamasından sonra olmalıdır ki bir namaz kılana uyulmuş olsun ve imamdan önce tekbir alınmış olması ihtimali ortada kalmasın , Bu imam Ebu Yusuf imam Muhammed’in görüşüdür.
İmama daha Fatiha süresini bitirmeden tekbir alıp namaza başlayan kimse iftitah tekbirinin sevabına kavuşmuş olur. İmam-ı Azam’a göre Cemaatin tekbirleri imamın tekbirine yakın olmalıdır.

Eda niyetiyle kaza , kaza niyetiyle eda caizdir. Mesela bir kimse vakti çıkmadığı düşüncesiyle öğle namazını edaya niyet etse sonradan da vaktin çıktığını anlasa o namaz vaktin kazası olur.
Namaz sonuna kadar niyetin akılda tutulması şart değildir.

Sizlerde islami sohbet kanalımız da daha güzel ve keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Author: Dini

Bir cevap yazın