Nakil Vasıtalarında Namazın Kıyamı

Bir özür bulunmadıkça , farz namazlar hayvan üzerinde kılınmaz. Vitir namazı , cenaze namazı , tilavet secdesi ve kaza namazı da aynı hükümdedir : İmam-i Azam’dan bir rivayete göre , sabah namazının sünneti de bir özür bulunmadıkça hayvan üzerinde kılınmaz.
Hareket halindeki nakil araçları yürümekte olan bir hayvan hükmündedir. Bu yüzden bir zaruret bulunmadıkça üzerinde farz veya vacip namaz kılınmaz.
Yerinde duran bir araç ise yer üzerindeki bir karyola ve divan gibidir. Bunların üzerinde namaz kılınabilir. Hareket halindeki bir gemide bir özür bulunmasa da bütün namazlar oturularak kılınabilir. Fakat ayakta kılınması daha faziletlidir. Bu ebu hanife’nin görüşüdür , O’na göre , gemide çoğunlukla baş dönmesi olur. Çoğunluk ise sürekli var hükmündedir.

Deniz kenarında veya ortasında duran bir gemi dalga yoksa, her hükmünde olup , içinde ayakta namaz kılınır. Fakat dalga varsa , hayvan hükmünde olur. Bu yüzden namazı mümkünse dışta kılmak gerekir. Uçmakta olan bir uçak da , yürümekte olan bir gemi niteliğindedir. Bununda hareketli veya durması yolcunun elinde değildir.

Hayvan üzerinde namaz kılan kimse rüku ve secdeleri ima ile yapar. Secde için rükudan daha fazla eğilir. Hayvan , üzerinde bir şey üzerine , mesela : hayvanın eğerine , başını koyarak secde etmek mekruhtur.

Author: Dini

Bir cevap yazın