Kaza Edilen ve Edilmeyen Namazlar

Şüphesiz ki : her zaman vaktinde kılınmalıdır. Fakat vaktinde kılınmayan veya kılınamayan bazı namazların kazası olurken , bazılarının kazası olmaz Vaktinde kılınamadığı takdirde kaza edilmesi gereken namazlar şunlardır:
1-) Sabah , öğle , ikindi , akşam ve yatsı olmak üzere günlük beş vakit namazın farzları.
2-) Yatsı namazından sonra kılınan ve sabah namazı vaktinin girişine kadar kılınabilen vitir namazlarıdır. Bu namaz, vaciptir. Vaktinde kılınamayan farz namazların kazası da farzdır , vacip olan vitir namazının kazası ise vaciptir.
Bunların dışında kalan vakit sünnetleri ve diğer namazlar kaza edilmez.

Farz veya vacip herhangi bir namazın kendine , has özel vaktinde kılınmasına ”eda” vaktinde kılınmayıp daha sonraki bir zamanda kılınmasına da ”kaza” denir.

Bilindiği gibi vakit , namazın şartlarından birisidir. Bunun için namazı vaktinde kılmak farzdır. Her hangi bir sebepten dolayı kılınmayan veya kılınamayan bir namaz , kaza edilinceye kadar borç olarak kalır. Bunun için namazın önemini bilen bir müslümanın , bile bile namazını kazaya bırakması düşünülmez. Aksi halde , büyük vebal olur ve tövbe etmeyi gerektirir. Çünkü geçirilmiş bir namazı kaza etmek , belki namazı vaktinde kılmamanın günahını giderebilir. Fakat namaz gibi bir ilahi emre karşı yapılan ihmalin günahını gideremez. zira namazda asıl olan ” eda’dır. Yani namazı vaktinde kılmaktır.

Author: Dini

Bir cevap yazın