İslamda Özür ve Özrüm Sahibi

Abdesti bozan şeylerden birinin bir namaz vakti kesilmeden devam etmesine özür : böyle bir durumda olan kimseye özür sahibi denir. Bir hastalık sebebi ile burnundan kan akan veya vücudunun herhangi bir yerinden kan veya başka bir akıntı damla damla idrar gelmesi cerahat akması gibi gelen kimse namaz vakti içinde akıntı kesilince abdesti alır, namazını kılar.

Eğer akıntı namaz vaktinin tamamında devam eder abdest alıp namaz kılıcak kadar bir kesinti olmazsa özür sahibi sayılır bu durumda olan kimse , namaz vakti girdikten sonra akıntı devam ederken abdestini alır, ve namazını kılar.Devam eden akıntının dışında abdesti bozacak başka bir şey meydana gelmezse bu abdestle vakit içinde istediği kadar namaz kılabilir. kaza ve nafile namazları gibi , özür sahibinin abdesti namaz vaktinin çıkması ile bozulur , özür hali devam ettiği süre her namaz vakti için vakit girdikten sonra tekrar abdest alır.
Bu özür sahiplerine dinimizin gösterdiği bir kolaylıktır. özür bir namaz vakti içinde hiç meydana gelmezse kişi özür sahibi olmaktan çıkar. Şafiilere göre özür abdest alıp namaz kılacak kadar bir süre içinde kesilecek olursa kişi özür sahibi olmaktan çıkar.

Özürlü kimsenin çamaşırına özür yerinden çıkıp bulaşan kan ve irin gibi pislik biraz fazla da olsa özrü devam ettiği sürece namazın sıhhatine engel olmaz. Böyle biri , elbisesi namazı bitirinceye kadar tekrar kirlenecekse elbisesini değiştirmez. Fakat namazı bitinceye kadar tekrar kirlenmeyeecekse değiştikten veya yıkayıp temizledikten sonra namaza durması lazımdır.

Author: Dini

Bir cevap yazın