İslamda Niyetin Yeri

Dinimizde Niyetin Açıklaması:

Namazlarda niyet de şarttır. Şöyle ki : niyet aslan bir azimden ve kesin bir iradeden ibarettir. Kalbin bir şeye karar vermesi ve bir işin ne için yapıldığını düşünmeksizin bilmesi demektir. Namazda niyet ise , Allah rızası için namaz kılmayı dilemek ve kılınacak namazın hangi namaz olduğunu bilmek , kıbleyi ve cemaatle kılınıyorsa imama uymayı kalbinden geçirmektir.

Dinimizde Niyetin Yeri :

Bütün Fakihlerin ittifakıyla niyetin yeri kalptir. Bununla beraber kalp ile niyet yapıldıktan sonra dil ile de söylenmesi daha iyidir. Bir insan başlayacağı namaza , kalp ile niyet edip de diliyle bir şey söylemese namazı caiz olur. Fakat kalp ile niyet etmeksizin dil ile yapılan niyet sahih değildir. Dolayısıyla bu şekilde kılınan namaz kabul olmaz.
Kalp ile niye etmekle beraber ” şu vaktin farzını veya sünnetini kılmayı niyet ettim” denilmesi yani : hem kalp hemde dil ile niyet edilmesi sahih ola ngörüşe göre müstehaptır. Bunun sebebi dilin kalbe yardımcı olmasıdır.

Dinimizde Niyetin Vakti :

Niyetin tekbir vaktinde olması , yani tekbire yakın olması menduptur. Niyetin iftitah tekbirden daha önce olması da sahihtir. Ancak niyet ile tekbir arasında abdest alırken herhangi bir namazı kılmaya niye etse , sonra namaza aykırı düşen yemek , içmek konuşmak gibi bir işte bulunmadan namaz yerine varıp namaza başlasa sahih olur. Fakat tekbirden sonra yapılan bir niyet ile namaz sahih olmaz.

Author: Dini

Bir cevap yazın