İslamda Namazın Sünnetleri

Namazın Sünnetleri:

Namazın sünnetleri vardır. Bu sünnetler namazın vaciplerini tamamlar. Onlarda ki noksanlıkları giderir ve fazla sevap kazanmaya sebep olur. Namaz’ın sünnetlerini terk etmek namazı bozmaz, yeniden kılmayı veya sehiv secdesi yapmayı da gerektirmez. Fakat küçümsemeksizin kasten terk edilmesi bir hata ve bir mahrumiyettir. Fakat kesin sünnetin hak görülmemesi , boş ve hikmetten uzak sayılarak küçümsenmesi Allah korusun küfürdür. Çünkü sünnet de şet’i hükümlerden ve esaslardan biridir.

Namazın başlıca sünnetleri şunlardır :

1-) Her namazın başlama tek birinde , vitir namazının kunut tek birinde ve bayram namazlarının ziyade tek birlerinde elleri kaldırmak , Erkekler ellerini başparmağı kulak yumuşağına gelecek şekilde kaldırırlar. Kadınlar parmak uçları omuz hizasına gelecek şekilde ellerini kaldırırlar
2-) Tekbir için eller kaldırılırken parmakların aralarını zorlamaksızın biraz açık bulundurmak.
3-) iftitah tek birinden başka namaz içindeki bütün tekbirler.
b vakit namaz ile cuma namazı için ezan okumak ve ikamet getirmek. Kadınlar için ezan ve ikamet sünnet değildir. Ezanı dinlemek müstehaptır.
5-) Sübhaneke okumak , ilk rekatta subhanekeden sonra Euzu besmele okumak , diğer rekatlarda fatiha’dan önce besmele okumak ve bunları gizlicek okumak.
6-) Fatiha okunuca hem imamın , hemde cemaatin gizlice ” Amin” demesi.
7-) Ruküdan kalkarken ” semi Allahü limen hamideh ” bunun arkasından da ” Rabbena Leke’ı Hamd demek.
8- )  Ruküda üç kere ” sübhane Rabbiye’l Azim” ve secdelerin her birinde üç kere ” Sübhane RAbbiye’l ala” demek.
9-) Namazda erkeklerin , göbeklerinin altında tutmak üzere sağ ellerini sol elleri üzerine koyup sağ ellerinin baş parmak ve serçe parmağı ile sol bileği kavramları ve sağ elin diğer üç parmağı sol bileği kavramları ve sağ elin diğer üç parmağı sol kol üzerine uzatmak. Kadınların da sağ ellerinin sol elleri üzerine koyarak halka yapmaksızın göğüsleri üzerinde bulundurmaları sünnettir.
10-) kıyamda iken ayakların arası dört parmak kadar açık olmalı.

11-) Rukü halinde dizlerini elleri ile tutmak ve tutarken ellerin parmakları açık olmak. ” kadınlar parmaklarını açmazlar ve dizlerini tutmazlar sadece ellerini dizleri üzerine koyarlar.”
12-) Ruküda dizlerini ve dirseklerini düz tutup bükmeden arkasını dümdüz yapmak ” kadınlar ise dizlerini bükük ve arkalarını biraz yukarı meyilli bulundururlar.”
13-) Ka’de ” tahiyyata oturuş” ve celse secdeden doğrulup bekleme ” hallerinde erkeklerin sol ayağını yere yayıp üstüne oturmak , sağ ayağını dikerek parmaklarını kıbleye karşı getirmek. Kadınların ise ayaklarını sağ tarafa yatık olarak çıkarıp kalça üzerine oturmak.
14-) oturuşlarda elleri uyluklar üzerine koymak.
15-) Secdeye varırken yere önce dizlerini ,sonra ellerini daha sonra yüzünü koymak : secdeden kalkarken önce yüzünü sonra ellerini ,daha sonra dizleri üzerine ellerini koyarak dizleri yerden kaldırmak.
16-) FArz namazların , vitir namazının ve müekked sünnetlerin son oturuşunda , hayr-ı müekked sünnetlerle nafilelerin her oturuşunda tahiyyattan sonra Peygamber Efendimiz’E (s.a.v) salat ve selam okumak.
17-) Bütün namazların son oturuşlarında salat ve selamdan sonra iki tarafa selam vermeden önce dua etmek.
18-) Selamverirken başını evvela sağa , sonra sola çevirmek.
19-) Selamda ”Esselamü Aleyküm ve Rahmetullah” demek.
20-) Secdede erkeğin karnını uyluğa yapıştırmaması, dirseklerini başkalarını rahatsız etmeyecek kadar yanlarından , kollarını da yerden uzak tutmak. Kadınlar bunun tersini yapar , kollarını vucutlarında birleştirir.

21-) Ettehiyyatü’yü sessizce okumak.
22-) Önünden geçülme ihtimali varsa sütre koymak.
23-) İmam sol tarafa eslam verirken sesini biraz yavaşlamak.
24-) Cemaatle namaz kılarken bir veya daha fazla rekata yetişemeyen limsenin ayağa kalkmak için imamın soluna selam vermesini beklemek.
25-) Sabah ve öğle namazlarında fatihadan sonra uzunca , ikindi ve yatsı namazlarında kısa , akşam namazında ise daha kısa süre okumak yolculukta veya vakitdaralmışsa kısa ayet veya süre okunabilir.
26-) tek başına namaz kılan kimse selam verirken hafaza meleklerine , cemaatle kılarken sağda ve solda bulunan cemaate de kalben niyet etmek.

Author: Dini

Bir cevap yazın