İslamda Namazı Bozan Haller

Herhangi bir namazın şart ve rukunlerinden biri bulunmadığında , namaz fasid olur. Aynı şekilde şart ve rükünleri üzerine başlanan bir namaz da bazı sebeplerden dolayı bozulabilir. Bu şekilde namazın bozulmasına sebep olan şeylere ” Müfsidat-i salat” denir.Bir ibadet fasid ve batıl olduğunda yenide yapılması vacip olur.

Namazı Bozan Unsurlar:

1-) Yanılarak , namazda olduğunu unutarak , uyuklayarak veya bilmeyerek az olsun çok olsun namaz esnasında konuşmak namazı bozar. Aynı şekilde bir toza üflemek veya bir şeyden bezginlik göstermek için ” üff” tüh” gibi sesler çıkarmak da namazı bozar. ” Yüce ALLAH’ın korkusundan yahut cennet veya cehennemi hatırlamaktan dolayı ağlamak ve inlemek namazı bozmaz. Aynı şekilde : namaz kılmakta olan kimse, kendisini çağirana veya içeriye girmek için izin isteyen kimseye , namazda olduğunu anlatmak için ” Elhamdülillah” veya ”subhanallah” dese yahut okuyuşunu aşikar yapsa , namazı bozulmaz )
2-) Kuran-ı kerim veya hadis-i şeriflerde bulunmayan herhangi bir duanın namaz içinde okunması namazı bozar.
3-) Yanılarak da yapılsa : selam almak veya selam vermek namazı bozar.
4-)Namaz kılan bir kimseye ileri git , yanında namaz kılacak kimseye yer ver denildiğinde namaz kılan kişide buna uyarak ileri giderse , bu kişinin namazı bozulmuş olur. Ancak kendiliğinden biraz çekilerek namaz kılacak kimseye safta yer açması namazı bozmaz.
5-) Namaz içinde çok sayılan iş ve hareket (amel-i kesir) namazı bozar. Amel-i kesir : Namaz kılan kimsenin namazda olmadığı fikrini verecek kadar çok hareket yapmasıdır.

6-) Bir kimse namazda kendi imamından başka bir kimsenin okuduğu Kuran’daki yanlışlığa veya takıldığı yeri düzeltse namazı bozulur. Fakat kendi imamı için düzeltme yapsa namazı bozulmaz.
7-) Namaz kılan kişi bir rekatta herhangi bir yerini , bir biri ardınca üç defa kaşısa namazı bozulur.
8- Gusül veya abdest almayı gerektiren bir durumun olması neticesinde namaz bozulur.
9-) Namaz için necasetten tahareti gerektiren bir durumun olması. Yani namaz kılanın elbisesine , bedenine veya namaz kıldığı yere bir necasetin bulaşmış olması namazı bozar.
10-) Namazın farzlarından herhangi birisinin yapılmaması. Mesela iftitah tekbiri almamak , kıraat farzını yerine getirmemek, ruku veya sücud yapmamak , ya da namazın sonunda teşehhüt miktarı oturmamak : başlanmış olan namazı bozan hallerdendir.
11-) Namazda iken mesh müddetinin dolması , yara iyileştiği için üzerindeki sargının düşmesi namazı bozar.
12-)Bilerek veya bilmeyerek namazda bir şey yemek içmek sakız çiğnemek , ağza şeker alıp eridikçe onu yutmak.
13-) Namazda kişinin kendi işiteceği derecede gülmesi namazı bozar.
14-) Namaz kılan kişinin , bilerek göğsünü kıbleden çevirmesi namazı bozar. Sadece yüzün kıbleden çevrilmesi namazı bozmaz , fakat bu şekilde namaz kılmak mekruhtur.

15-) Gerekli bir sebep olmaksızın namazda yürümek namazı bozar.
16-) Özürsüz olarak imamın hizasından öne geçmek namazı bozar.
17-) Özürsüz olarak öksürmek iki harf çıkartacak şekildeyse namazı bozar.
18-) Namazın bir ruknünü kılacak kadar bir süre avret yerinin açık kalması namazı bozar.
19-) Tekbir getirilirken ” Allahu Ekber” sözünün ilk harfini çekerek okumak. ” Allahu Ekber” demek gibi. Burada ” Allah ,en büyüktür” anlamı yerine ” Allahmı daha büyüktür” anlamı çıkacağından , bu şekilde okuyuş namazı bozmaz.
20-) Su bulunmadığı için teyemmüm eden bir kimsenin , namaz kılarken suyu görmesi ve suyu kullanma imkanına kavuşması ya da mest üzerine mesh eden bir kimsenin mesh süresinin sonra ermesi veya namazda iken mestin , ayağından çıkması , namazı bozar.
21-) Namazda ”Ka’de-i Ahire-son oturuş” farz yerine getirilmeden , kalkılıp namaza bir rekat daha eklemek , namazı bozar. Fakat ka’de-i ahire’den sonra yanılarak kalkıp bir rekat daha kılmak , namazı bozmaz. Ancak bu durumda ek rekata da bir rekat daha ekleyip selam verilmelidir. Böylece son iki rekat , nafile kabul edilir. Çünkü son ka’de ile zaten namaz bitmiş sayılır.

22-) Sorulan bir soruya namazda iken cevap vermek , bu cevap ayet ile de olsa namazı bozar.
23-) Namaz sırasında bayılmak , cinnet getirmek.
24-)Farz olan kıraatı , Kur’an-ı Kerim’e bakıp okumak.
25-) Sabah namazı kılınırken güneşin doğması , cuma namazı kılınırken zeval vaktinin olması da başlanmış olan bu namazları bozan hallerdendir.
26-) Ağız dolusundan az olan bir kusuntu elde olmadan yutulursa namaz bozulmaz.
27-) Şaşılacak , sevinilecek yada üzüntü verecek herhangi bir habere: ” elhamdulilah , subhanallahi lailahe illallah” diyerek yada herhangi bir şekilde karşılık vermek namazı bozar.
28-) İmamdan önce rukua veya secdeye gitmek ve ondan önce rukudan veya secdeden baş kaldırmak mekruhtur. Fakat imam daha rukua veya secdeye gitmeden , muktedi ” imama uyan” rukua veya secdeye gidip başını kaldırsa namaz bozulur.

29-) Manayı bozacak derecede ayetleri yanlış okumak namazı bozar. Bunun için namazda okunan yerlerin doğru okunmasına dikkat edilmelidir. Bunun için Fatiha süresi başta olmak üzere , ezberlenen her süre ve duanın , güzel okuyan bir kimse önünde kontrol ettirilmesi gerekir.
Şafii ve hanbeliler’e göre Fatiha dışındaki okuyuşlarda kasıtlı olmamak şartıyla meydana gelen hata sebebi ile namaz bozulmaz. Bu bakımdan , özellikle Fatiha’yı hatasız öğrenmeye , doğru ezberleyip doğru okumaya çalışmak iyi olur.
30-) Aynı cemaatte bulunan bir kadının yanında veya arkasında olmak. Bu erkeğin namazını bozar.

 

Türkiye’nin En kaliteli dini bilgiler  platformunda    geniş kapsamlı islami bilgi sitesinde güzel zamanlar geçirerek hafızanızı  tazeleye bilirsiniz. Okuyucunun kararıyla islami sohbet  kanallarına giriş yaparak da sizlerde yeni dostluklar arkadaşlıklar kurarak daha kaliteli bir  dini platform da sohbet etmenin keyfini süre bilirsiniz.  Kullanıcılara tamamı ile ücretsiz olarak hizmet veren sitemizde sizlerde , bedava sohbet farkını yaşamak isterseniz kanalımıza giriş yaparak di4ni bilgiler konusunda daha bilgili zamanlar geçirebilirsiniz.

Author: Dini

Bir cevap yazın