İslamda Namaz Vakitleri

islamda namaz vakitleri :

Farz namazlarla bunların sünnetleri için , vitir namazı , teravih namazı , cuma ve bayram namazları için vakit de bir şarttır. Şöyle ki : Farz namazlar sabah , öğle , ikinci , akşam ve yatsı namazlarından ibarettir. Cuma namazı da öğle vakti içinde yerine getirilir. Bu namazların vakitlerini bilmek farz olan bir görevdir , vakti henüz girmeden kılınan bir namaz geçerli değildir , vakti içinde yeniden kılınması gerekir. vakti çıktıktan sonra kılınacak bir farz namaz ise , eda değil kaza edilmiş olur.Kaza ise , her yönü ile edanın yerini tutmaz , Sünnet namazlarla , cuma ve bayram namazları, vakitleri çıkınca kaza edilmezler.

Aslında günümüzde takvimlerde namaz vakitleri saate göre açık olrak belirtilmiştir. Bu belirleme , güneşin hareketlerine bağlı olarak.Namaz vakitlerini tayinde zeval öncesi ” güneş doğduktan sonra gölgenin kısaldığı süre ” istiva ” durup ne eksilir ne artarsa ” ve zeval ” uzamaya başladığı ” vakitleri önemli yer tutar.

Sabah Namazının Vakti:

Sabah namazının vakti tan yeri , ağardıktan güneş doğuncaya kadar olan zamandır. Sabah namazının vakti takvimlerde belirtilmiştir. ” imsakten 5-6 dakika sonra ” Sabah namazı aydınlık vaktine kadar ertelemek müstehpatır. Bu geciktirmenin en son sınırı , şayet namaz bozulacak ols sünnet ile beraber yeniden kılınabilecek bir zaman kalıncaya kadar olmalıdır. Bununla beraber , namazı geçirme tehlikesi varsa , vakti içersinde erken kılmak daha uygundur.
Şafii , maliki ve hanbelilere göre sabah namazını fecirden hemen sonra , ortalık karanlık iken kılmak daha faziletlidir.

Öğle Namazının Vakti:

Güneş tam göğüs ortasına geldiği vakitten birz sonra bşalar. Herşeyin gölgesi zeval gölgesi hariç bir misli oluncaya kadar deva meder. İmam Ebu Yusuf , imam muhammed ve diğer üç imama ” imam şafii , imam malik , imam ahmed bin hanbel ” göre her şeyin gölgesi kendisinin bir misline ulaşıunca öğle namazının vakti çokar , ikindi namazının vakti girer .Bu bakte ” Asr-ı evvel ” denir.
İmam-ı Azam’â göre öglenin vakti her şeyin gölgesinin zeval gölge dışında iki misli olduğu vakte kadar ” asr-ı sani devam eder. İhtilaftan kurtulmak için öğlen namazını en geç asr-ı evvelde kılmak , sonraya bırakmamak uygun olur. Yazın sıcak günlerinde öğle namazını serinliğe kadar geciktirmek , koşın da erken kılmak müstehaptır. Cuma namazının vakti , öğle namazının vaktidir.

İkindi Namazının Vakti :

Öğle namazının vakti çıktıktan sonra başlar , Güneş batıncaya kadar devam eder.

Akşam Namazının Vakti:

Güneş battıktan hemen sonra başlar , şafağın ” güneşin battığı taraftan gelen kızıllık ” kaybolma zamanına kadar devam eder İmam Ebu Yusuf
, imam muhammed ve şafiilere göre şafak kırmızı olan şafaktır. İmam-ı Azam’a göre , kırmızılıktan sonra ufukta devam eden beyazlıktır. Bizdeki uygulama imam-ı azam’ın görüşüne göredir. Akşam namazını vakti dar olduğundan güneş battıktan hemen sonra kılmak , geç vakte bırakmamak müstehaptır.

Yatsı ve Vitir Namazının Vakti :

Akşam namazının vakti çıktıktan sonra yatsının vakti girer, sabah namazının vaktine kadar devam eder. Vitir namazından sonra kılınır.

Dini Sohbet , Dini Bilgiler , Dini sohbet odaları islami konular devam etmektedir.

Author: Dini

Bir cevap yazın