İslamda Mestler Üzerine Meshetmek

Mest, ayakları topukları ile birlikte kaplayan , 5 km yol yürümeye dayanıklı olan, içine kolayca su geçirmeyen yapılan ayakkabıdır.
Abdest aldıktan sonra ayaklarına mest giyen kimse tekrar abdest alırken mestlerini çıkarmayıp, üzerlerine meshetmesi yeterlidir. Bu , Dinimizin müslümanlara gösterdiği bir kolaylıktır.

Yolcu olmayanlar 24 saat müddetle her abdest alışmakta mestler üzerine meshederler. 24 saat geçince bu süre bittiğinde abdest alırken yine ayakların yıkanması gerekir. Dinen misafir olanlar için bu süre , ün gün üç gece yani 72 saattir. Meshin süresi mesti ayağa giydikten sonra abdest bozulduğu andan itibaren başlar mestleri giyiş zamanına bakışmaz.

Mestler Üzerine Nasıl Meshedilir:
Yukarıda tarif edildiği şekilde abdest alınıp sıra ayaklara gelince : önce sağ elini ıslatıp üç parmakla ” parmaklar açık olarak ” sağ ayağın ucundan başlayarak , ayak bileğine doğru , topuğu aşmak üzere mestin üzeri bir kere sıvanır. Sonra sol el ıslatılarak sol ayak da böyle meshedilir. Mestlerin altı meshedilmez , AYaklara farz olan meshin miktari ” alan itibariyle ” ayak parmaklarının en küçüğüyle üç parmak kadardır. Şafilere göre bir parmak ucu kadar da olsa sahihtir.

Author: Dini

Bir cevap yazın