İslamda Kıraat Tanımı

Ağız ile okumak demektir. Namazda kıraat , namaz kılınan kendisi işitebilecek derecede dili ile harfleri belirterek Kur’an-ı Kerim ayetlerinden bir miktar okuması , namazın bir rüknü olarak farzdır. Kendisi duyamayacak kadar bir sesle okuyuş kıraat değildir. YAnında olan kimselerin de işitecekleri kadar sesli okumaya cehri yani yüksek sesle okumak denir. Cehri namazlarda imam bu şekilde okur.

Sünnet namazların , vitrin her rekatında ve yalnız kılarken iki rekatında ayakta Kur’an-ı Kerimden bir ayet okumak farzdır ” ihtiyata uygun olan üç kısa ayet veya en az üç kısa ayete denk uzun bir ayettir.” Kıraat olarak , buralarda fatihe süresini okumak sünnetlerin ve vitir namazının her rekatında ve farzların iki rekatında fatiha’dan başka bir de , süre veya üç ayet okumak vaciptir. Farzlar da Fatihayı ve süreyi ilk iki rekatta okumak vaciptir. Bu beş vacipten biri unutulursa sehiv secdesi yapmak gerekir.

İmama uyan kimse namazda ne Fatihayı nede fatihaya ilave edilen süre ve ayeti okumaz. Misafire uyan mukim kimse imam ikinci rekatta selam verince kalkıp iki rekat daha kılarken kıraat etmez. Yani Fatihayı okumaz , imam arkasında kılar , ayakta , bir şey okumaz. diğer görüşe göre tek başına namaz kılan kimse gibi okuyabilir.

Author: Dini

Bir cevap yazın