İslamda Hastalıkların Kıyamı

Bir hasta ayakta namaz kılmaya güç yetiremez ise namazı oturduğu yerde kılar. Otururken gücü varsa teşehhüte oturduğu gibi oturur ve böylece namazı tamamlar. Buna gücü yoksa kolayına geldiği şekilde oturur. Gücü yeterse rüku ve secdeye varır. Eğer ruku ve secde yapmaya gücü yetmezse başı ile imada bulunur. Secde için imasını rükudan daha alçak yapar ki ikisi birbirinden ayrılsın. ” Rahatsızlığı sebebiyle secdeye tam olarak eğilemeyen kimsenin secde yerini sandalye veya yastık gibi bir şeyle yükseltmesi gerekmez. Rukü ve secdeleri gücünün yettiği kadar eğilerek ima ile yapar

Bir Hasta bir yere dayanarak ayakta namaz kılabildiği sürece , farz namazlarını oturduğu halde kılamaz yine bir süre ayakta kılmaya gücü yeten kimse , tekbiri ayakta alır , sonra oturup namazını kılar, başka türlü yapamaz.
Eğer namaz kılan kişi , oturmaya gücü yetmezse , sırt üstü yatarak namaz kılar. Ayaklarını kıbleye karşı uzatır , ruku ve secdesinin ima ile yapar. İma : namazda başı öne eğmek suretiyle yapılan işarettir. Yan üzeri yatmakta olan bir hastanın yüzü kıbleye yönelik olduğu halde ima ile namaz kılması caizdir. Ancak sırt üstü yatarak ima ile namaz kılmak yani üzerine namaz kılmaktan daha iyidir. Çünkü sırt üstü yatmada yüzün kıbleye daha fazla yönelme imkanı vardır.

Author: Dini

Bir cevap yazın