İslamda Ezanın Anlamı

Kelime manası ” bildirmek ve ilan etmek” demek ola ezan , farz namazlar için belirli vakitlerde bilinen kelimelerle okunan mubarek sözlerden ibarettir. Ezan okuyana muezzin denir. Farz namazlar için ezan okumak , bu namazların kılınacağını ilan edip bildirmek , kitap ve sünnetle sabittir. Bu ezan erkekler için vacip kuvvetinde bir müekked sünnettir. Müslümanlığın en büyük alametlerinden biridir. Ezan aracılığıyla halka hem namaz vakitleri : hemde namazların kılınacağı haber verilmiş oluyor. Ayrıca ezan ile bütün insanlığa Yüce Allah’in varlığı , birliği , büyüklüğü ve Peygamber Efendimizin (s.a.v) risaleti namazın kurtuluşa ve saadete sebep olduğu yüksek bir sesle ilan edilmiş oluyor.

Ezan ile kamet beş vakit namaz ile cuma namazının kılınmasında erkeklerin cemaatle namaz kılmaları için sünnet-i müekkededir. Bayram namazları , kusüf namazı , teravih namazı ve cenaze namazı için sünnet değildir. Nafile namazlarla adanmış namazlar içinde sünnet değildir. Kaza namazları için de ezan ve kamet getirilir. Peş peşe namaz kazası yapılırken ilk kılacağı namaz için ezan ve kamet okunur. Diğerleri için ise dilerse ezan okur , bir ezanla yetinse de olur. Fakat kılacağı her kaza namazı için kamet getirmesi icap eder. Kadınlar için ezan okumak ve kamet getirmek mekruhtur.

Ezan Şöyledir:

Allahu Ekber, Allahü Ekber, Allahü Ekber, Allahu Ekber
Eşhedü en la ilahe illallah, Eşhedü En la ilahe illallah
eşhedu Enne Muhammeden Resulullah , Ehedu Enne Muhammeden Resulullah
Hayye Ale’s – salah, Hayye ale’s salah
Hayye Ale’i felah, Hayye ale’l felah
” Es salatü hayrün mine’n nevm , es salatü hayrün mine’n mevm”
Alalhü Ekber , Allahü ekber
La ilahe illallah
Es salatü hayrün mine’n nevm sadece sabah namazında okunur.

Eza’nın Türkçe Manası :
Allah en büyüktür. Ben dilimle ikrar, kalbimle tasdik ederim ki Allah’tan başka ibadet edilmeye layık hiçbir ilah yoktur. Ben dilimle ikrar kalbimle tasdik ederim ki , Muhammed Allah’un Resulüdür.
Haydin Namaza
Haydin kurtuluşa
Namaz uykudan hayırlıdır
Allah her şeyden yücedir , en büyüktür.
Allah’tan başka ilah yoktur.

Yukarıdaki mübarek kelimeler müminlere huzur ve ilahi bir zevk verirken tarih boyunca bazılarını da rahatsız etmiştir.
Asr-ı saadetten beri yahudiler , münafıklar ve müşrikler ve şeytan tevhidi ve Peygamber Efendimizin’in (s.a.v) risaletini aleme ilan eden ve Müslümanları namaza çağıran bu ezandan rahatsız olmuşlardır.

Author: Dini

Bir cevap yazın