İslamda Cenaze Namazı

Cenaze ölü demektir. Cenazelerle ve ölmek üzere olan hastalarla ilgili müslümanların yapması gereken vacipler ve vazifeler şöyledir:

ÖLÜM SIRASINDA YAPILACAK İŞLER :

Ölüm sırasında yapılacak müstehap hareketler şunlardır :

1-) Hastayı kıbleye doğru sağ yanı üzerine çevirmek.
2-) Hastaya şehadet kelimesini hatırlatmak ” hastanın yanında şehadet kelimesi söylenir. Fakat söylenmesi için ısrar edilmez.
3-) Hastanın yanında Kur’an ” özellikle yasin süresini” okumak
4-) Hastanın yanında hayır duada bulunulur.

Hasta ölünce ağzı kapatılır. Bir bez ile çenesi bağlanır ve gözleri yumulur. Elleri yanlarına uzatılır ve üstüne bir örtü çekilir.

Dinimizde Cenazenin Yıkanması:

Yıkanacak ölü teneşir veya yüksek bir yere konur. Yıkayacak kişi eline bir bez sardıktan sonra ölünün avret yerlerini yıkayıp temizler. bundan sonra ağzına ve burnuna su vermeksizin ölüyü abdest aldırır. Daha sonra su dökerek başı ile bedeni sabunlu ılık su ile yıkanır. Sonra sol yanına çevirerek sağ tarafı yıkanır. Her organı üç defa yıkamak sünnettir. Suyun zor ulaşacağı organları da ovularak yıkanmalıdır. Ondan sonra sağ tarafına çevirerek sol yanı yıkanır. ölü oturur duruma getirilerek sol yanı yıkanır. ölü oturur duruma getirilerek karnına hafifçe bastırılır. Eğer ölüden cenaze yıkandıktan sonra bir şey çıkarsa yıkanıp giderilir : yeni den yıkanması ve abdest aldırması gerekmez.
Böylece yıkanma işlemi biten bir ölü havlu veya benzeri bir şey ile kurulanır , sonra kefenlenir.

Erkek cenazeyi erkek , kadın cenazeyi kadın yıkar. Kadın , kendi kocasını yıkayabilir , fakat erkek kendi eşini yıkayamaz. Diğer üç mezhep imamına göre erkek de karısının cenazesini yıkayabilir. Kadın cenazeyi yıkayacak kadın , erkek cenazeyi yıkayacak erkek bulunmadığı durumda cenazeye teyemmüm ettirilir Ergenlik çağına yaklaşmış kız çocuğunu da kadın yıkar. Küçük yaştaki kız çocuğunu erkeğin , küçük yaştaki erkek çocuğunu da kadının yıkaması caizdir.

Author: Dini

Bir cevap yazın