İmama Uymanın Halleri

İmama uyan kişi müdrik, lahik ve mesbuk olmak üzere üç durumda olabilir.

Dinimizde Müdrik:
Namazı bütünü ile imamla birlikte kılan kimseye ” müdrik” denir. İlk rekatın rukuuna yetişen kimse de o rekata yetişmiş dolayısıyla müdrik olmuş olur. Bu kimse ayakta iftitah tekbirini alır , sonra rukua varır ve bu rekat namazdan sayılır.
Namazı cemaatle kılmanın ecri , münferit kılmaktan yirmi yedi derece fazla olduğundan şu durumlarda tek başına kılınan namaz bırakılarak imama uyulur.
A-) Bir kimse tek başına farz namaz kılmaya başladıktan sonra , bulunduğu yerde o farz cemaatle kılınmaya başlansa:
* Eğer secdeye varmamışsa namazı bırakır, imama uyar ve cemaat sevabı kazanır. bu müstehaptır.
* Eğer bir kere secdeye varmış olur ve kıldığı namaz sabah ve akşam namazı bulunursa yine bırakır ev imama uyar.
* Eğer ikinci rekat için secdeye varmış ise , artık bırakmaz tamamlar , imama uymaz. Çünkü o vakitte sabah namazının sünnetinden başka nafile kılınmayacağı gibi üç rekatlı bir namaz da nafile olarak kılınamaz.

* Öğle , ikindi ve yatsı gibi dört rekatlı bi farz ise , kıldığı bir rekata bir rekat daha ilave eder , teşehhütte bulunur , selam verip imama uyar. Önceden kıldığı o iki rekat nafile olmuş olur.
* Böyle bir namazın üçüncü rekatında bulunup da henüz secdesine varmamış ise , hemen ayakta veya oturarak selam verip , imama uyar , tek başına kıldığı iki rekat namaz nafile olmuş olur.
* Fakat bu namazın üçüncü rekatının secdesini yapmış bulunursa , artık bunu tamamlar farzı yerine getirmiş olur. Ancak bu namaz , öğle veya yatsı ise tek başına kıldığı farzdan sonra imama yine uyabilir , imamla kılacağı namaz nafile olur. Fakat ikindi namazı kılmışsa sonradan imama uyumaz. Çünkü ikindi namazından sonra nafile namaz kılmak mekruhtur.

B-)Nafile namaz kılmaya başlayan kimsenin yanında cemaatle namaza başlarsa :
*Bu nafileyi iki rekat olmak üzere kılar , bundan sonra selam verip cemaate katılır.
*Üçüncü rekata kalkmış ise i onu da dördüncü rekat ile ile tamamlamadıkça namazı kesmez.
* Ancak nafile namaza başlayan kimse kılınmaya başlanan bir cenaze namazını kaçırmaktan korkarsa , nafile namazı hemen bırakır, cenaze namazı için imama uyar, sonra nafileyi kaza eder.

C-) Cemaatle sabah namazının kılınmaya başladığını gören kimse cemaate yetişeceğini zannederse hemen sabah namazının sünnetini kılar , sonra imama uyar, Ancak imama yetişemeyeceği kanaatinde ise hemen imama uyar , artık bu sünneti kaza da etmez. Eğer sünnete başlamış ise , tamamlar , artık bırakmaz.

D-) Öğle ,ikindi ve yatsı namazlarının cemaatle kılınmaya başlandığını gören kimse, hemen imama uyar , sonra öğlenin dört rekat sünnetini kaza eder , ikindinin sünnetini ise vaktin keraheti dolayısıyla kaza edemez. Yatsının dört rekat sünnetini ise , hayr-ı müekked bir sünnet olduğu için dilerse kaza eder, dilerse etmez.

Dinimizde Lahik Nedir:

Namaza imamla beraber başladığı halde , uyku , dalgınlık ve abdesti bozan bir hal sebebiyle namazın tamamını veya bir kısmını imamla beraber kılmayan kimseye ‘‘ lahik” denir. Lahik için en güzel olan , namaza yeniden başlamasıdır. Ancak , namazın içindeki gecikmeleri namaz içinde tamamlayıp imama uymaya devam eder.

Author: Dini

Bir cevap yazın