Dinimizde Temizlik

TAHARET
Sözlük anlamı bakımından taharet temizlik demektir. Dini anlamı yönünden ise taharet , necaset adı verilen her çeşit maddi pislikten ve hades adı verilen her türlü manevi pislikten temizlenmektir.

1-) Hadesten Temizlik

Hades, abdestsizlik ve gusül gerektiren manevi kirlilik halidir. Kişinin bazı ibadetleri yapabilmesi için temiz olması şarttır. Kişi abdestsizken namaz kılamaz : cünüp ve hayızlı iken Kur’an okuyamaz. Bu ibadetleri yapabilmek için Hadesten temizlenmek gerekir. Abdestli olmayan abdestalmakla , cünüp olan adet ve lohusa hali sona ermiş olan kadın da gusül etmekle hadesten temizlenmiş olur. Abdest almak veya gusül etmek mümkün olmadığı halleder bunların yerine teyemmüm edilir.

2- Necasetten Temizlik

Necaset , dinen temiz olmayan pis şeylere denir, Namazın sahih olabilmesi için beden , elbise ve namaz kılınacak yerin temiz olması şarttır. Necadset , ikiye ayrılır:

A- Ağır Necaset:
a-) İnsana ait idrar , dışkı vücudun herhangi bir yerinden akan kan irin sarı su ağız dolusu kusuntu , istihaze hastalık halinde gelen akıntılar.

b-) Eti yenmeyen hayvanların idrar , dışkı ve salyaları.
c-) Eti yenen hayvanlardan tavuk , kaz ve ördeklerin pislikleri.
d-) Karada yaşayıp usulüne göre kesilmeden ölen hayvanlardan leşleri ve bunların tabakalanmış derileri.
e-) Şarap ve ağırlıklı olan görüşe göre bütün alkollü içkiler.

Bu bölümde giren pisliklerden katı durumda olanlar bir dirhem (2,8 gr.) den fazla sıvı durumda olanlar el ayasından (parmak) diplerine kadar olan avuç içi genişliğinden fazla ise namaza manidir.
Bu miktarda olan necaset bulunduğu halde kılınan namaz sahih ise de temizleme imkanı var iken o şekilde bırakmak tahrimen mekruhtur.Bu miktar da az olan necaset ise namaza mani değilse de temizlenmeden bırakmak tenzihen mekruhtur.

B- Hafif Necaset

a-) Atın ve eti yenen evcil ve yabani hayvanların sidikleri. Bu hayvanların pislikleriyle katır ve merkeplerin pislikleri hafif necasettir.
b-) Etleri yenmeyen atmaca , çaylak ve kartal gibi kuşların pislikleri.
c-) Her hayvanın öd kesesi ile işkembesi bu hayvanın pisliği hükmündedir.

Bu bölüme giren pisliklerden beden elbise veya namaz kılınacak yere buluşan miktar bedenin veya elbisenin diğer bir görüşe göre uzvun veya bir uzvu örten miktara yakın necaset bulunduğu halde kılınan namaz sahih ise de temizleme imkani var iken o şekilde bırakmak tahrimen mekruhtur. Daha az ise temizlenmeden bırakmak tenzihen mekruhtur.

Author: Dini

Bir cevap yazın