Dinimizde İstikbal-i Kıble

İstikbal-i Kıble :

Namazda kıbleye yönelmek şarttır. Kıble , mekke’de bulunan kabe’dir.

** Kabe yönü pusula aleti ile tayin edilir. mescitlerin ve camilerin mihrapları kabe yönünü gösterir. Öncekilerden kalma eski bir mihrap varsa , kabe yönünü araştırmaya gerek kalmaz. Çünkü bu mihraplar usulüne uygun olarak yapılmıştır. Doğu ülkelerinde bulunanların kıblesi barı yönü olur.

** Ağır hasta olan birinin kıbleye dönmeye gücü yetmez yanında yardım edecek kimse de bulunmazsa , çevire bildiği tarafa yüzünü döndürerek namaz kılması caiz olur. Kendisini kıbleye çevirecek biri bulunursa , fakat çevirmek hastaya zarar verecek olsa , bu kimsenin de yüzünün istediği tarafa çevirerek namaz kılması caizdir.

** Kıblenin ne taraf olduğu hususunda şüpheye düşen kimse soracak birini bulamazsa , kendisi araştırır. Kalbinin ettiği tarafa dönerek namazını kılar. Böyle biri namazını bitirdikten sonra kıble hususunda hata ettiğini anlasa bile namazını iade etmez. Fakat hatasını namaz esnasında anlarsa , hemen kıbleye döner , namazını tamamlar. Bir kimse yanında sorabileceği biri olduğu halde sormasa da kendi araştırmasına göre namaz kılsa , eğer kıbleye isabet etmişse namazı sahihtir. Yanlış tarafa durmuşsa , namazını iade etmesi gerekir. Körler hakkında da bu hüküm geçerlidir.

Dini Sohbet , Dini sohbetler , Dini konular , Dini bilgiler

** Kıble hakkında şüpheye düşen kimse araştırmadan namaz başlasa , namaz esnasında yöneldiği yerin doğru olduğunu anlasa, namazını bozar ve iade eder. Fakat namazını bitirdikten sonra anlasa , yeniden kılması gerekmez.

** Bir kimse kıble hususunda şüphe etse ve araştırmasa , sonra da kıble olduğuna kanaat getirdiği yönden başka bir tarafa yönelerek namazını kılsa , bu durumda isabet etse de namazını yenilemesi gerekir. İmam ebu yusuf’a göre böyle biri isabet etmişse , namazını yenilemesi gerekmez.

** Kıble hususunda farklı fikirlere sahip olanlar namazlarını tek tek kılarlar. Cemaaatle kıldıklarında kıble hususunda imama muhalif olan kimsenin namazı sahih olmaz.

** otobüs , taksi , tren veya uçak gibi vasıtalar da namaz kılmak mecburiyetinde kalındığında , mümkün mertebe kıbleye yönelmek gerekir. Bu mümkün olmadığın da vasıtanın gidiş istikameti kıble kabul edilir , oturulduğu yerde namaz kılınır. Gemide namaz kılan kimsenin yönünü kıbleye dönmesi gerekir. istediği tarafa dönerek namaz kılması caiz olmaz. Kıbleye dönerek namaza başlayan kimsenin yönü geminin dönmesiyle kıbleden ayrılırsa o kimse namazını kıbleye dönerek tamamlar.

** Hiç bir özür yokken göğsünü kıbleden çeviren kimsenin namazı bozulur. Sadece yüzün kıbleden çevirmesiyle namaz bozulmasa da şiddetli bir kerahat ilenmiş olur.

** Kıble , Kabe’nin binasından ziyade binanın bulunduğu taraftır. Kabe ise yedi kat yerin altından yedi kat semanın üstüne ta arşa kadar uzanan nurani bir sütün şeklindedir. Bu sebeple , yüzlerce metre derinliklerde çalışan işçiler , deniz altılar da bulunan uçakta seyahat edenler , kabe istikametine yönelerek namazlarını kılarlar.

** Kabe’nin içinde veya etrafında namaz kılanlar , namaz da kabe’nin istedikleri tarafına yönele bilirler. onlar için kabe’nin bütün çevresi kıbledir. Bunlar kabe’nin etrafında daireler şeklinde saf bağlayıp namazlarını eda edebilirler. Bu durum da imamın bulunduğu yerde duranlar imamın önüne geçmemelidir. Diğer taraflarda bulunan cemaatin ise imamdan ileride olmaları , namazlarına bir zarar vermez.

** Mekke’de bulunan da kabe’yi görebilen kimsenin doğrudan kabe’yi karşısın da alması farzdır. Kabe’yi görmeyenlerin ise ona yönelmeleri kafidir. Mekke’nin dışında yaşayan diğer müslümanların sadece kabe cihetine dönmeleri yeterlidir. Bunların tam kabe’ye isabet etmeleri şart değildir. Kabe istikametinden birazcık sapmış omalarının namaza bir zararı yoktur.

Şafiilere Göre İstikbal-ı Kıble :

Göğsü ile kıbleye yönelmek namazın sıhhat şartlarındandır. Mekke veya yakınında bulunan kimse mutlaka kabe’nin ya zatına yada ona tekabül eden boşluğa veya bir dağın üzerinde bulunan kimsenin , kabe’nin zatına yönelmesi mümkün olmadığından onun boşluğuna yönelmesi kafidir.

Kabe’nin zatına değil , yönüne yönelmek kafi gelmez , Mekke haricinde olan bir kimse kabe’nin yönünü kati olarak tayin edemiyorsa tahminen kabe’nin atına yönelmelidir . Medine-i Münevvere’de bulunan bir kimsenin Resulullah’ın (s.a.v.) mihrabına bizzat dönmesi lazım olup , ictihad etmek suretiyle sağa veya sola dönmesi caiz değildir.

Author: Dini

Bir cevap yazın