Bayram Namazının Kılınışı

Bayram günü cemaat, bayram namazının kılınacağı yerde toplandıktan ve kerahet vakti çıktıktan sonra , ayrı bir ezan okunmadan ve ikamet de getirilmeden cemaatle namaz kılma düzenine girilir. Yani bütün cemaat namazlarında olduğu gibi saf düzeni kurulur. Sonra:

 • Niyet edilir : ” niyet ettim Allah rızası için vacip olan ramazan veya kurban bayram namazı kılmaya uydum imama ”
 • Namaza başlarken yapıldığı gibi eller kaldırılarak ”Allahu Ekber” denir ve eller bağlanır ve sessiz olarak ” Subhaneke” okunur.
 • Sonra imam sesli olarak , cemaat da imamı sessiz takip ederek üç defa ”Alalhu Ekber” deyip tekbir getirir.
 • Her tekbirde , iftitah tekbiri gibi eller , kulakların hizasına kadar kaldırılır ve her defasında eller aşağıyla sarkıtılır. Bu fazla tekbirler , hızlı getirilmeyip , her iki tekbir arasında en az üç tespih miktarı beklenir.
 • üçüncü tekbirden sonra eller sarkıtılmaz, diğer namazlarda odluğu gibi bağlanır ve imam sessizce ” Euzu besmele” çeker. Sonra imam tarafından sesli olarak fatiha , zamm-ı süre okunup , rukü ve sücud da yapıldıktan sonra , diğer vakit namazlarında olduğu gibi ikinci rekata kalkılır ve eller bağlanır.
 • İkinci rekatta imam gizli olarak besmele , sesli olarak da fatiha ve zamm-ı sure okur, rukua varılmadan eller yukarıya kaldırılır , birinci rekatta olduğu gibi üç defa arka arkaya tekbir getirilir. Yine her tekbirde eller aşağıya sarkıtılır aralarında üç okuyacak kadar beklenir.
 • Dördüncü tekbir getirilirken eller kaldırılmadan rükua inilir. Çünkü bu dördüncü tekbir , rukua iniş tekbiridir.
  Bundan sonra , ruku , sücud ve ka’de ” oturuş” olmak üzere diğer namazlarda odluğu gibi , namazın son bölümleri tamamlanıp selam ile namazdan çıkılır.
  Böylece bayram namazında vacip olan zaid tekbirler de getirilerek iki rekatlık namaz kılındıktan sonra imam , minbere çıkar ve bayram namazının hutbesini okur, cuma namazında hutbe , namazdan önce okunurken , bayram namazlarında namazdan sonra okunur.

Dini yönden yılda iki bayram vardır, birincisi ramazan bayramı oluğ üç gündür . İkincisi kurban bayramı olup dört gündür.
Her iki bayram gününde de ik irekat namaz kılınması vaciptir. Bayram namazlarının , diğer namazlardan tek farklı , her rekatta getirilen üç ziyade tekbirdir.

Bayram namazı , bayram günü güneş , doğduktan ve kerahet vakti geçtikten sonra , aynı günün zeval vaktine kadar devam der. Yani güneşin doğuşundan yaklaşık 45 dakika sonrasında itibaren , öğle namazı vaktinden yaklaşık dakika öncesine kadar ki zaman birimi , bayram gününde bayram namazı vaktidir.

Author: Dini

Bir cevap yazın