Bayram Namazının Adabı

Ramazan Bayramı , bayram namazından önce iftar etmek. Yani ramazan ayı boyunca alışıla gelen usulü bozarak ramazan bayramı sabahı , imsaktan sonra bir şeyler yiyip öylece namaza gitmek . Kurban bayramında ise bayram namazından sonraya kadar hiç bir şey yemeyip , mümkünse kesilecek kurban eti ile ö günün yiyeceğine başlamak.
Ramazan bayramı namazından önce fitre vermek . İmkan oranında bolca sadaka vermek , fakirlere yardim etmek , öksüzleri kollamak.

Gusletmek , ağız ve diş temizliğini yapmak , güzel koku sürünmek. En güzel ve en temiz elbiseyi giyinmek. Bayram namazına , mümkünse yürüyerek gitmek ve dönmek . Namaza gidiş ve dönüş yollarını değiştirmek.
Bayram günü erkence uyanıp , erkence namaza gitmek .Yolda karşılaşılan kimselere güler yüz göstermek. Namaz kılınacak yere ulaşıncaya kadar gizlice tekbir getirmek.

Teşrik Tekbirleri:

Kurban bayramının arefe günü sabah namazından itibaren , bayramın dördüncü günün ikindi namazına kadar , yirmi üç vakit farz namazından sonra bir kere ” Alalhu Ekber , la ilahe illallahu vallahu ekber Allahu ekber ve lillahilhamd” diyerek tekbir getirilmesine teşrik tekbirleri denir ve vaciptir. Toplam yirmi üç vakit eder , ister cemaatle kılınsın , ister yalnız kılınsın , ister seferi olunsun , ister mukim olunsun , erkek veya kadın her müslüman için teşrik tekbiri vaciptir.

Selamdan sonra unutarak konuşan veya yerinden ayrılıveren biri teşrik tekbiri söylemez. Teşrik günlerinde kazaya bırakılan namaz , teşrik tekbiri günlerinde kaza edilse teşrik tekbiri getirilir. Fakat teşrik tekbiri günlerinden sonra kaza edilecek olsa teşrik tekbiri getirmek gerekmez.

Author: Dini

Bir cevap yazın