Abdestin Farzları

1-) Yüzünü Yıkımak : Yüzün bir kere yıkanması farzdır. Yüz denilen orhan , iki kulak memesi arasındaki yer ile alnın saç biten yerinden çene altına kadar olan kısımdır. Sakal, bıyık ve kaşların altına suyun ulaşması gerekir. Sakal gür ise onun üstünü yıkamak yeterlidir, altındaki deriyi yıkamak gerekmez.
2-) Kolları yıkamak: iki elleri dirsekler ile birlikte bir defa yıkamak farzdır. Parmaklarda altına suyu geçirmeyecek yüzük varsa , bunun mutlaka oynatılması ve suyun altına geçmesi sağlanmalıdır.
3-)Başa meshetmek: Başın dörtte biri miktarını ıslak bir el ile meshetmek farzdur. Meshedilen yer iki kulağın üstüdür. Alından arkaya doğru , balın nasiye denilen ön kısmına meshedilmesi daha faziletlidir. Şafilere göre yüzün hududu haricinde az da olsa başın herhangi bir cüzünü meshetmek veya yıkamakla farz yerine gelir. Maliki ve Hanbelilere göre başın tamamını meshetmek farzdır.
4-) Ayakları Yıkamak: Ayakları ,iki taraflarında bulunan ve ” topuk ” denilen şişkin kısımları ile birlikte bir defa yıkamak farzdır.

Author: Dini

Bir cevap yazın